Trumpai apie moto
Apie..
Keturraciai motociklai tai puiki transporto priemonė pasivažinėjimui gamtoje visiškai nekreipiant dėmesio į kelius ir privažiavimus. Keturraciai motociklai gali pravažiuoti ten, kur kitai transporto priemonei neskirta pravažiuoti net gražiausiose svajonėse.Taigi jei norite pajusti adrenalina,galia ir galbut nereaguoti i traukos jega tai transporto priemone kaip tik jums.
Keturraciu tipai
Sportinis - su sportiniu gali dalivauti varzybose lenktynese su kliutimis arba tiesiog vaziuoti kur daug purvo , smelio , sniego , grioviu , vandens ir megautis extremaliu vaziavimu.
Kelioninis - su kelioniniu gali keliauti miskais , siaurais takeliais ir visur kitur kur nepravaziuosi su kita transporto priemone su didesniu kad ir dvivieciu asvaltu vaziuoti patogiau ir lengviau bet dvivieciui reikia automobilio pazimejimo.
Miesto - tai nelabai dideli mazos kubaturos keturraciai su visom sviesom , posukiais ir veidrodeliais su kuriais gali vazineti mieste arba nepravaziuojamose vietose.
Darbiniai - su jais gali vezti ka tik panorejes prisikabinus priekaba , nutempti sunkius daiktus prikabinus trosa arba virve , ziema gali nustumditi sniega su priekije tvirtinamu priedu. Tokie keturraciai dazniausiai naudojami miskuose , giriose , arba ukije.
Keturraciu tipus su nuotraukomis galite pamatyti puslapyje ''katalogas''
Apie galia (cc)
Keturraciu galia ira nuo 50cc iki 1000cc kaikurie turi dar daugiau.
Kokios galios pirkti motocikla?
50cc-150cc mieste visiskai pakanka jei norit vazineti tvarkingai ir graziai.Tiek kubaturos motociklai netinka kelionems , nes jie ira mazi ir ilgoje kelioneje gali labai varginti.
150cc-500cc jei norit kelioninio iki 500cc pakanka bet kelioniniai buna irgi iki 800cc. Su tokios galios krosiniu iveiksit bet koki kalna ir smagiai palakstysit. Tokios kubaturos uztenka ir darbiniam keturraciui , jis patemps sunkia priekaba arba nustumdys sniega be problemu.
500cc-800cc(ir daugiau) Su tokios kubaturos keturraciu bet kokio tipo busit neiveikiami bet pries perkant reikia pagalvoti ar jums to reikia , sie keturraciai ira tikri zverys ir jie iveikia viska kas imanoma , jie neturi zodzio NE.
KET pasikeitimai ir vairuotojų kategorijos nuo 2008.07.01
23 straipsnis. Transporto priemonių kategorijos ir vairuotojų amžius
1. Automobilių, jų junginių su priekabomis (puspriekabėmis), motociklų ir mopedų kategorijos:
1) AM kategorija – mopedai ir lengvieji keturračiai motociklai;
2) A1 kategorija – motociklai, kurių variklio darbinis tūris didesnis kaip 50 cm(3), bet ne didesnis kaip 125 cm(3) ir jų galia neviršija 11 kW;
3) A kategorija – motociklai su šonine priekaba arba be jos;
…..
2. Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti automobilius, jų junginius su priekabomis, motociklus bei mopedus ir galima išduoti vairuotojo pažymėjimus, turi būti toks:
1) AM kategorija – 15 metų;
2) A1 kategorija – 16 metų;
3) A kategorija – 18 metų (teisė vairuoti motociklus, kurių galia didesnė kaip 25 kW arba galios ir svorio santykis didesnis kaip 0,16 kW/kg, bei motociklus su šonine priekaba, kurių galios ir svorio santykis viršija 0,16 kW/kg, suteikiama tik turint ne trumpesnį kaip dvejų metų motociklų su žemesnėmis charakteristikomis vairavimo patirtį) arba 21 metai;
Keturraciu motociklu (ATV) istorija
Pirmieji keturračiai motociklai (ATV - All Terrain Vehicle) atsirado Japonijoje kaip transporto priemonė, kurios pagalba buvo galima nuvažiuoti iki miesto iš izoliuotų, sunkiai prieinamų kalnuotų vietovių. Per pavasarinius atodrėkius bei lietaus sezonus kalnų šlaitai dažnai būdavo nepravažiuojami įprastinėmis transporto priemonėmis.
Triračiai motociklai (ATC - All Terrain Cycle), kurie atsirado anksčiau nei keturračiai, įrodė, kad yra kur kas geresnė susisiekimo priemonė ir greitai tapo pramogine transporto priemone, kuri leido pasiekti tokias vietas, kurios buvo neprivažiuojamos kitu motorizuotu transportu. Japonų gamintojai suvokė, kad šios transporto priemonės taip pat gali turėti pasiekima ir Amerikoje.
Ankstyvais 1970-aisiais metais, kai pirmieji motociklai pasirodė Jungtinėse Valstijose, jie buvo pardavinėjami kaip pramoginė transporto priemonė, kuri sukelia "virpulius" jos vairuotojui. Tai kol kas yra pagrindinis šios transporto priemonės panaudojimas ir šiandien. Trumpai kalbant, keturračiai šiandien naudojami labai įvairiai: medžioklei, sportui, savaitgaliniams pasivažinėjimams, ekskursijoms ir pan.
Prieš tris dešimtmečius, pirmasis keturratis motociklas, HONDA US 90, turėjo vienintelę paskirtį: off-road pramoga. Tačiau augant Honda keturračių šeimai, augo ir jų panaudojimas. Keturračių savininkai suprato, kad ATV siūlo stulbinamą universalumą, apie kuriuos Honda inžinieriai net nesvajojo. Pigiau eksploatuojamas nei pikapas ar traktorius, mažesnis ir manevringesnis, ne toks sunkus, kas labai padeda ant minkšto pagrindo, keturratis motociklas tapo esminiu įrankiu žemės ūkyje, fermose, pramonėje, visose žemdirbystės srityse, policijos darbe - netgi transporto priemone neįgaliesiems. Kai kuriais atvejais, keturračiai atlikdavo tuos darbus, kurių jokia kita transporto priemonė atlikti negalėdavo, padarant neįmanoma įmanomu.
Jei reikalingumas buvo pirmojo keturračio motina, tai Honda inžinierius Osamu Takeuchi buvo jo tėvas. 1967 metais, Amerikos Honda kompanija paprašė Honda R&D Ltd. naujo produkto, kurį pardavėjai galėtų pasiūlyti pirkėjams, kai motociklų pirkimas žiemos metu buvo sumažėjęs. O. Takeuchi buvo paskirtas šio projekto vadovu. Jam taip pat buvo priskirti keli Honda inžinieriai. Tai ir sudarė grupę, kuri buvo skirta sukurti naują produktą. Takeuchi pradėjo darbą įvairiausiomis idėjomis - buvo sukurta trijų, keturių, penkių ir netgi šešių ratų konfigūracijos, tačiau triratė koncepcija pateikė geriausią kombinaciją, kurią turėjo įgyvendinti ši transporto priemonė.
Ankstyvojoje stadijoje, Honda ST70 motociklas "paskolino" savo 70 cm3 keturtaktį vieno cilindro variklį, kartu su įvairiomis važiuoklės dalimis. Ant išplėstos galinės ašies buvo montuojami traktoriaus ratai. Du varomieji ratai ant galinės ašies veikė puikiai. Tačiau traktoriaus padangos - ne. Didžiausias iššūkis buvo surasti padangas, kurios turėtų puikias savybes tiek ant minkšto pagrindo, tiek ant sniego ir purvo. Du ratai, trys ratai ar keturi? Motociklo padangos čia netiko.
Kūrimo procesas pasistūmėjo kai Takeuchi pasiekė Amerikos išradimas, kuris vadinosi "Amphi-Cat" - šešiomis 20 colių žemo slėgio padangomis apmauta amfibija. Pritaikydamas savo ST70 motociklo pagrindu darytą prototipą šiems ratams, japonas pats ėmėsi kurti naujas padangas, galų gale pabaogdamas su 22 colių padangomis, pripūstomis iki 2.2 psi. Kai bvo išspręsta padangų dilema, 70 cm3 variklis pasirodė esąs per silpnas, kad suaugęs žmogus galėtų važinėtis per sniegą ar purvą. 90 cm3 variklis, varomas specialios keturių greičių dėžės suteikė šią galimybę.
Sekanti stadija buvo važiuoklės derinimas prie naujo variklio ir padangų. Testavimas sunkiai pravažiuojamuose keliuose, smėlio kalvose ir stačiuose, iki 35% nusileidimuose pamažu nustatė važiuoklės išmatavimus, kurie buvo efektyvūs laisvalaikio važinėjimui bei ūkinei veiklai.
Nuodugnus testavimas padėjo atrasti kai kuriuos papildomus dalykus. Naudojant nykščiu valdomą gazo rankenėlę vietoj įprastos motociklo rankenos leido važinėtojams lengviau perkelinėti savo kūno svorį. Nors pakaba ir yra būtina modernaus ATV dalis, originalios Takeuchi padangos atliko nemažą dalį darbo. Įpučiant mažiau oro į padangas važiuojant minkštu pagrindu, šios padangos leisdavo nuvažiuoti ten, kur kitiems nebuvo įmanoma patekti.
1970-ieji: pirmasis ATC pasaulyje
1970-aisiais metais oficialiai pristatytas Amerikoje, US90 turėjo 7 arklio galias, paskirstydamas jas per keturių greičių dėžę su automatine sankaba ir buvo parduodamas už 595 dolerius. Vėliau jis buvo pervadintas į ATC90, kadangi Honda užregistravo ATC vardą. Iš viso buvo trys modeliai. ATC70 buvo skirtas jauniems važinėtojams. Dešimtmečio pabaigoje, 1979 metais, didesnės galios reikalavimas pavertė ATC90 į ATC110.
Nors 1970-aisiais pirminė ATC paskirtis buvo laisvalaikio praleidimui, ūkininkai ilgai netruko, kad suprastu, jog ATC yra jų gyvenimą lengvinantis įrankis. Inžinieriai rinko visą reikalingą informaciją, kad galėtų pritaikyti savo motociklą greitai augantiems rinkos poyčiams. ATC buvo tinkamas tiek laisvalaikiui, tiek darbui ir Amerika tai suprato.
Pristatytas 1980-aisiais, ATC185 buvo labai populiarus tarp utility vartotojų. Šis motociklas buvo apmautas didesniai, 25 colių ratais, turėjo penkių pavarų greičių dėžę ir automatinę sankabą ir 180 cm3 variklį, kuris turėjo dar daugiau galios. Nors jo paskirtis buvo atskirti darbą nuo laisvalaikio, dviem metais vėliau 185-asis nustatė ribas pirmąjam Hondos utility ATV.
1981 m. pristatytas ATC250R visam pasauliui įrodė, kad Honda yra rimtai nusiteikusi užimti pirmąją pozicija triračių rinkoje. Pirmasis aukšto lygio ATC buvo varomas 248 cm3 dvitakčiu varikliu. Sukurtas patyrusiems vairuotojams, ATC250R laimėjo daugelio vartotojų simpatijas dėl savo reguliuojamos priekinės ir galinės pakabos, priekinių diskinių stabdžių bei penkių greičių pavarų dėžės. Ralio legenda Mickey Thompson buvo sužavėtas ATC250R, kai jį neoficialiai išbandė Baja 1000 lenktynėse 1980 metais. Pirmasis oficialus Honda pasirodymas ralyje buvo Parker 400 lenktynėse, kurios vyko Arizonos dykumoje, 1981 metais. Didelės Mickey Thompson įtakos dėka, oficiali triračių motociklų klasė buvo įtraukta į Baja 1000 lenktynes 1981 metais. 1984 m. Honda ACT250R baigė lenktynes pirmoje ir antroje vietoje savo klasėje, taip iškovodama ketvirtą ir penktą vietas bendroje įskaitoje. Honda pakėlė kartelę 1985 m. su visiškai nauja, skysčiu aušinama 250R variklio versija, kuri turėjo 38 arklio galias bei 10 colių pravažumą priekyje ir gale.
1982 metų ATC200, dar vadinamas "Big Red", kurio 192 cm3 variklis ir penkių greičių pavarų dėžė išgaudavo daugiau galios, ypatingai dirbdamas žemais apsisukimais, paversdamas tokius darbus kaip tempimą, sodinimą bei tręšimą lengvesniais. Elektrinis starteris, priešingai nei įprastas rankinis užvedimas padarė motociklo užvedimą labai paprastu - tereikia paspausti mygtuką. Dvi bagažinės ir 9.2 litro daiktadėžė leido vežiotis reikalingus įrankius, šieno ritinius ir kitus esminius žemdirbystės padargus. Nauji uždari būgniniai stabdžiai atlaikydavo ir purvo laukus, ir vandens telkinius, o teleskopinė priekinė šakė didino važiavimo komfortą. Big Red turėjo galinę pavarą 1984 m., o varomoji grandinė buvo pakeista kardanu dėl to, kad tarnavimo laikas buvo ilgesnis ir reikalavo mazesnes prieziuros.
Nors Big Red ir nebuvo toks sėkmingas važiuojant smėliu ir neturėjo tokio potencialo kaip 250R, ATC200X, kuris debiutavo 1983 metais įrodė, kad keturtakčiai varikliai yra geresni nei dvitakčiai. 200X-asis turėjo 192 cm3 variklį, penkių pavarų greičių dėžę ir mechaninę, motociklo tipo sankabą, pakabą, kuri tarnavo ilgą laiką bei sportinio tipo pakabos konstrukciją, kuri labiau tiko važinėtis sportinėmis trasomis nei atlikinėti ūkinius darbus.
Tuo tarpu, žiūrint iš ūkininkų pusės, Honda inžinieriai buvo priversti išlaikyti ATV universalumą. Artėjant 1985-iesiems, ATV buvo nagrinėjami, smulkiai analizuojami ir nuodugniai tikrinami su didesnio tikslumo įrenginiais, kitaip nei likusieji Honda produktai. Motociklai buvo testuojami valanda po valandos, diena po dienos, savaitėmis, vairuotojai dėvėjo aprangas, kurios svėrė daugiau nei 20 kg ir įrašinėjo visus duomenis apie motociklo elgimąsi. Honda tyrimai parodė, kad sekantis žingsnis turėtų būti papildomas ratas. Taigi, pirmasis Honda keturratis, TRXa200, debiutavo 1984 metais.
Rinka reagavo akimirksniu ir Honda pasiekė didžiausią ATV pardavimų apyvartą. 370 000 vnt. keturračių, kurie buvo pristatyti rinkai 1984 m. išlieka didžiausiu Honda pardavimų rodikliu, taip sudarant 69% visų ATV parduotų Amerikoje tais metais. Utility pakilimas ir TRX200 keturračio pristatymo pradžia taip pat buvo Takeuchi triračio pabaiga. Keturračiai buvo labiau priimtini ir universalesni įrankiai klientams ir įrankiai, kurių žmonės norėjo labiausiai.
Novatoriškas Honda TRX250R modelis priartino keturračius su skysčiu aušinamu varikliu prie ATC250R modelio. Utility srityje, Honda atskleidė pirmą keturiais ratais varomą modelį tais pačiais metais. FourTraxª 350 4x4 pristatymas buvo įspūdingas - jis buvo atskraidintas su sraigtasparniu, visiems parodant kaip sukasi visi keturi ratai. Rinka buvo pasiruošusi pakeisti triračius modelius keturračiais.
1984 metais nepaprastai dideli ATV pardavimai padidino ir nelaimingų atsitikimų skaičių, taip priverčiant Consumer Product Safety Commission (CPSC) atlikti tyrimą. 1986-aisiais CPSC statistika parodė, kad didžioji dalis nelaimių buvo dėl neleistino vairuotojo elgesio su ATV, nekreipiant dėmesio į gamintojo rekomendacijas.
Honda vartotojo instrukcijos bei lipdukai ant pačio produkto vartotojams pabrėžė tinkamą elgesį su keturračiais. Padedant nacionalinio saugumo kampanijai, 1984-1988 m. buvo 33% nelaimingų atvejų sumažėjimas pagal CPSC statistiką.
Nepaisant to, 1988 m. balandžio 28 d., Amerikos ATV pardavėjai pasirašė beprecedentį 10 metų trukmės susitarimą su CPSC. Šis susitarimas nustatė, kad bus skirta papildomai 100 milijonų dolerių esamoms saugumo programoms išplėsti. Tarp daugelio kitų šio susitarimo punktų buvo ir toks, kuris siūlė ATV naudotojams nemokamą apmokymą, kaip naudotis keturračiu. Papildomai keturračių gamintojai buvo įsipareigoję daugiau nebesiūlyti triračių motociklų vartotojams, taip pat pašalinti neparduotus modelius iš parduotuvių bei savo sandėlių.
Nors ir triračiai motociklai jau buvo besitraukę iš rinkos ir Honda jau buvo pristačiusi keturračių motociklų seriją, šis CPSC susitarimas paspartino procesą.
1988 metais Honda pristatė FourTrax 300 ir FourTrax 300 4x4 modelius, kurie galiausiai tapo universaliausiais ir pačiais populiariausiais keturračiais istorijoje. Derinant idelų dydžio, svorio, galios ir talpumo balansą, 300-ojo modelio buvo parduota daugiau kaip 530 000 vnt per sekančius 12 metų. Turėdamas 282 cm3 oru aušinamą keturtaktį variklį, FourTrax 300 paskirstydavo savo 20 arklio galių per penkių pavarų dėžę, automatinę sankabą bei priežiūros nereikalaujantį kardaną. Ypatingai žema pirmoji pavara leido tempti iki 390 kg. svorio. Tvirtos plieno bagažinės leido vežti iki 30 kg svorio priekyje bei 60 kg svorio gale.
Nuo anglies kasyklų iki bananų plantacijų, nuo golfo laukų iki kiaulių fermų, nuo miško regeneracijos proceso iki prekybos centro aptarnavimo, niekas kitas ant ratų nebuvo toks universalus, patikimas, efektyvus ir įperkamas kaip keturratis.
Amerikoje, turėti ATV ir juo dirbti reiškia atlikti tuos pačius darbus žymiai efektyviau. Šalyse, kurios neturi tokios infrastruktūros kaip Amerika, keturračių patikimumas ir efektyvumas leidžia atlikti tokius darbus, kurių niekas iki tol neįsivaizdavo. Žmonės kituose žemynuose pradėjo atrasti tai, ką Amerika atrado dešimtmečiu anksčiau ir pradėjo naudoti keturračius kaip pagalbininkus, atliekant darbus tokiu būdu, koks anksčiau buvo neįmanomas, nepraktiškas arba visa tai kartu sudėjus. Kadangi Honda keturračiai buvo plačiai paplitęs fenomenas iki 1990-ųjų, tai šiuo metu jie yra naudojami daugiau nei 35 skirtingose šalyse. Takeuchi idėja išaugo ir atliko savo darbą.
www.atvfanai.lt